Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.05 17:18 - всю жизнь мы время убиваем а в результате время нас (с)
Автор: belkana Категория: Новини   
Прочетен: 958 Коментари: 5 Гласове:
5

Последна промяна: 11.05 13:06

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 
 Неуловимият уличен художник Банкси потвърди, че стои зад нова творба, привличаща тълпи в центъра на Лондон: статуя на мъж в костюм, крачещ в празнотата, докато държи знаме, което му закрива гледката.

 Паметникът, на чиято основа е надраскано името на Банкси, се появи за първи път в сряда, местно време, точно до централната улица на Pall Mall.

 Изобразеният мъж е качен на пиедестал, с единия крак, който стъпва от него, и изглежда сякаш сляпо слиза от платформата, без да го осъзнава, благодарение на знамето, обгръщащо лицето му.

*


 Ако една картина струва колкото 1000 думи, то една 3D статуя струва колкото тази сума на куб: 1 000 000.

 Ето обаче само 500 думи за статуята, която се „появи“ в Лондон в ранните часове на сряда, 29 април.

 Образът изглежда банален – мъж в костюм, почти незабележителен. Но той улавя момента ни с повече прецизност и проницателност от всички редакционни статии, написани тази година.

Схващаме посланието му за миг. То е истинският спусък на проблясък на прозрение.


image




Знамена и глупост

 През последните години се наблюдава огромен ръст в използването на знамена. Политиците изглеждат някак си голи без едно зад тях, когато са интервюирани.

  Някои се нуждаят от два знамена – по-настоятелно! Други се нуждаят от цял ​​фон от знамена – всички те казват, че говорещият е човек на властта.

 Те стоят пред знамето. Знамето е символ на това колко са силни. Те са „големи“ заради знамето – те знаят кого представляват!

Национализмът е заслепяващ. Това знаме само покрива очите.

 Окичени със знамена и като вярващи националисти, нашите дядовци са тръгвали на война отново и отново. В края на 20-ти век си мислехме, че си учим уроците.


Лидери-спасители

 Увереният лидер – с всички качества на спасител – марширува напред, заслепен от собствената си реторика и ирационални ангажименти, и стъпва в празнотата.

 Последователите са толкова фокусирани върху спасителя, че не могат да видят неговата слепота и, викайки лозунги за подкрепа, маршируват след него в ямата.

 Кой е изобразен в статуята на Банкси? Всеки от нас би могъл да посочи някого.

 Но всъщност това е цяла политическа каста: популисти, които подбуждат към ирационалност и отхвърлят диалога и миротворчеството.


„Ако слепият води слепия, и двамата падат в ямата“ (Матей 15:14).

(с)

Томас О"Лофлин е презвитер на католическата епархия Арундел и Брайтън и почетен професор по историческо богословие в Университета в Нотингам (Великобритания). Последната му книга е „Ученичество и общество в ранните църкви“.


Последната му книга е „Оформяне на събранието: Как нашите сгради ни формират в поклонението“.


https://flashesinsight.com/2026/05/05/banksy-captures-our-moment/


*

«Все получилось достойно, спокойно, без излишней милитаризации»,

— сказал Путин Фицо по поводу прошедшего парада (цитата ТАСС)

image



*

— У меня дед погиб во Вьетнаме, сын пропал без вести в Украине.
  — Так у вас сегодня двойной праздник?

image

 https://x.com/dedzaebal/status/2053102546974023760



*

За нашей спиною остались паденья, закаты
  Ну хоть бы ничтожный, ну хоть бы невидимый взлет!
  Мне хочется верить, что черные наши бушлаты
  Дадут нам возможность сегодня увидеть восход
  Сегодня на людях сказали: «Умрите геройски!»
  Попробуем — ладно! Увидим, какой оборот
  Я только подумал, чужие куря папироски:
  «Тут кто как сумеет — мне важно увидеть восход»
 
*




Тагове:   война,


Гласувай:
5



1. vencivaleri1951 - Гаврата ти , още повече като място над великолепната песен На Висоцки е пошла
11.05 00:27
Поне като го играеш като жена, майка-бъди такава. Легенди се говорят за броя на жертвите във Виетнам от страна на Съветите , а и другите соц страни Съюзът дава под 20 жертви/ и те като цяло нещастни случаи, ПТП От българиет има една жертва Показвал съм виетнамски орден тук Основно са инструктори ПВО и ВВС в Северен Виетнам , както и представители на оръжейните доставчици
И горната гавра може да бъде препратена и към укринка, загубила близък във Виетнам и с пропаднал такъв и в Украйна Няма как да не е имало украински инструктори, а безследно изчезнали днес ВСУ обявява с хиляди, с много хиляди
До сега руснаците са намерили и предали телата на над 20000 изчезнали украински бойци, срещу няколко десетки руски такива Мярка във всичко трябва да има
цитирай
2. belkana - 1. vencivaleri1951 - https://x.com/dedzaebal/status/2053102546974023760
11.05 01:11
гаврата не е моя , това е чистата действителност в путинска рф - във видеото по линка всичко е казано
цитирай
3. belkana - https://t.me/volyamedia/2014
11.05 10:37
При Путин Денят на победата напълно промени значението си. Тази война почти не се помни вече, защото нова е в ход и се готви още една. Ветераните от тази война, от които почти не са останали, са заменени от костюмирани, изтъкнати бивши офицери от КГБ и активисти от ветерански съвети. Путин използва 9 май като начин да покаже на населението, че е лесно, достойно и необходимо да се умре за уж високи цели.

Незнайният воин, чийто паметник през 80-те и 90-те години на миналия век е служил като постоянно напомняне за необходимостта да се намерят и погребат всички загинали във Втората световна война, се превърна в илюстрация на настоящата война, в която половината от загиналите руски войници са посочени като изчезнали в действие.

Пропагандата усърдно се опитва да намери „герои“ – диктор на Червения площад, представяйки си човешки кутии, маршируващи по него, гордо заявява, че сред другите марширува и Герой на Русия Иван Сидоров. Но никой не помни тези Сидорови, Петрови и Пригунови, защото техните „подвизи“ и съдби не интересуват никого (дори и самите „герои“). Ако се окажат отново във война, рано или късно ще загинат под поредната Мала Токмачка, Григоровка или Новоегоровка, присъединявайки се към редиците на изчезналите.

Някои бъдещи мъртви (застаряващият Путин и неговата свита) получават парад на други бъдещи мъртви. И над всичко това отекват думи за Русия, която винаги е побеждавала и със сигурност ще победи отново; основното е да не се страхуваме да умрем за нея. Русия се е превърнала в страна на мъртвите – на идеи, на хора, на бъдещето.
цитирай
4. vencivaleri1951 - Виж, при лов, вой и когато се говори за жени, най много се лъже Дебелянов го е казал Мъртвият не ни е враг
11.05 11:07
Има достатъчно руски клипове които също целят пропаганда и пиар Гаден е изразът за двойния празник
Какво ти вади очите , че една страна почита загиналите в Отечествена война и също почита участниците в нея Факт е че руснаците пречупиха гръбнака на фашисткия звяр
Хората го пречупиха на не генералния секретар
Ние също почитахме наскоро загиналите във всички войни, както и участниците в тях-тях аз почитах , а не денят на овчаря на трети мар , неруския цар почитам/той не я е искал тази война/а българите оставили кости на шипка и на други места, почитам падналите солдати-руси, украинци , поляци-фини...дадо си поборника почитам
Ище дам пример от селото в което бе интерниран дядо , а с което се сдобихме със село та там имаше две баби-аз като такива ги помня На едната убиват съпругът и в началото на Съпротивата Другата , съпруга на Кмет тогава , като я видяла в черно иронично и подмятнала, че черното и "оди"-прилича След 9ти септември махалото отива в другия край, при товаоще по силно-кметицата губи и съпруг и син загива в окупационните копруси-в Грция или Сърбия не помна вече Тогава и другата и върнала иронията , че и на нея черното и "оди" Животът обаче продължава и той е труден за две селски вдовици Прескачали при тях мъже, свършвали им по някаква работа, но като поостарели и тези помощи оредявали Животт накрая събира тези две жени под един покрив-по лесно се справят сами на мен спомените за тях са ми по ярки като заедно Ами задружно живееха и близки си станаха Цялото село им се радваше между впрочем Живяха дълго заедно и починаха през месец.два Дядо ми евоювал в две войни, баща ми и в югославски отряд и българската войска след това-до виена стига
Помагал е и във виетнам Нито дядо, нито той, нито чичо/той има биографията на относно сърбия и България/ обичаха да говорят за война Поканиха баща ми в училище-аз щях да се пръсна от гордост Най много учениците искаха да знаят колко фашисти е убил, а той не чуваше тези въпроси Говореше за спасените , за градежа...
цитирай
5. icansing - Путин вече си е завоювал безсмъртие.
11.05 12:03
Може би така ще звучи скоро и клетвата за вярност към Русия: "За делото на Ленин-Сталин-Путин".
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: belkana
Категория: Други
Прочетен: 1045568
Постинги: 1030
Коментари: 3062
Гласове: 2647
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930